Slotavond SKS-kampioenschap 2025

Het bestuur van de Sintrale Kommisje Skûtsjesilen bedankt iedereen die op welke wijze ook, een bijdrage heeft geleverd aan een prachtig kampioenschap 2025!

Na de openbare huldiging voor alle skûtsjefans op het Starteiland, met de overhandiging van het Sulveren Skûtsje aan de kersverse SKS-kampioen Sytze Pzn Brouwer van het Heerenveenster skûtsje Gerben van Manen, volgde ’s avonds de traditionele Feestelijke Prijsuitreiking voor de ‘SKS-skûtsjefamilie’.

Net als vorig jaar was de presentatie in handen van Arjen de Boer. Hij heette iedereen welkom. Hij nodigde meteen burgemeester van Jannewietske de Vries van Súdwest-Fryslân naar voren: Ik zal jullie een ding meegeven. Houd rekening met de Sneker Pan volgend jaar. “Dy brânt der yn!”
Vervolgens kwam onze enthousiaste commissaris van de Koning Arno Brok op het podium. Hij is er bijna altijd bij met zijn gasten. Het is namelijk té mooi in Fryslân om in de zomer op vakantie te gaan.
De Provinciale Stimuleringsprijs van 500 euro ging dit jaar naar de organisatoren van het Platbodem Jeugdzeilen, Willem Postma en Maaike Meeter-Postma. Ieder jaar organiseren zij een weekend om de jeugd kennis te laten maken met skûtsjesilen. Om ook de komende 80 jaar het vuur van de SKS volop te laten branden!
De Provinciale Waarderingspenning was dit jaar voor Eelke Lok. Wat deze man voor het SKS-skûtsjesilen betekent is niet op te noemen. De SKS-wimpel, het Skûtsje Journaal, het Vleugelklassement en vele boeken over skûtsjesilen. Verder bemanningslid van Wâldsein geweest en al vele jaren jurylid van de SKS. Absoluut welverdiend!
Hierna kwamen de burgemeester van Heerenveen Avine Fokkens en CdK Arno Brok op het podium. Voor zijn grote, bijna niet te benoemen inzet voor de SKS en de gemeenschap werd Pieter Jzn Brouwer benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau.
Namens de sponsoren Dijkstra-Draaisma, Rabobank en FB Oranjewoud een woord van dank van Siebe Meindertsma van de Rabobank. Je moet erbij zijn geweest om te weten hoe bijzonder dit gebeuren is. Strijd op het water. Het zit in het DNA van Fryslân.
Pier Damstra, voorzitter van de Sneker commissie reikte de prijzen uit van de slotwedstrijd. Douwe Azn Visser van Grou mag een jaar lang op de fraaie zilveren Waterpoort passen. Leeuwarden eindigde als tweede en Andries  Brouwer debutantschipper van Langweer als derde.
SKS-voorzitter René Nagelhout: “Trots ben ik op jullie allemaal. Trots op de veerkracht en inzet van alle schippers en bemanningsleden, maar ook op onze organisatie die laat zien dat ze er staan als het nodig is. Het is zo spijtig dat Jappie en zijn bemanning (Sneek), maar ook Siete (Huizum) en Atze Rienk (Heerenveen) niet verder konden. Waar de krachten van de wind op de skûtsjes inwerkten, zag ik de kracht van de SKS-familie. We zijn er voor elkaar, ook in mindere tijden. De SKS is uniek. Uniek vanwege onze schipperstraditie, uniek in de verbinding met duizenden mensen die de SKS een warm hart toedragen. We maken deel uit van een bijzonder gebeuren dat verder gaat dan zeilen alleen. Skûtsjesilen is meer dan zeilen met skûtsjes. Bedankt schippers en bemanningen, bedankt alle organisaties en vrijwilligers die de SKS mogelijk maken. Laat het vuur van de SKS ook de komende 80 jaar fel brander. Nu vooral nagenieten van het harde werken. Een ‘noflike’ jûn en lekker feestvieren.”
Dan waar we iedereen voor gekomen was, de schippers, maar eerst een groot applaus voor Jappie Dzn Visser, die gelukkig vandaag alweer op het Starteiland aanwezig was. Vervolgens werden de schippers een voor een naar het podium geroepen.
Met het Frysk volkslied werd de officiële huldiging afgesloten en was het tijd voor de felicitaties voor de kampioenen, muziek & ontspanning!
Foto’s: Martin de Jong